Bobrava Dobermanns - FCI dobermann kennel (CZ)

Bobrava Dobermanns - FCI dobermann kennel (CZ)

ČeštinaEnglish

Bobrava - Odchovy

Kde cvičíme

 

Federation Cynologique Internationale

International Dobermann Club

 

Českomoravská kynologická unie

Český kynologický svaz

 
 

Visitors

TodayToday25
This WeekThis Week25
This MonthThis Month5146
All DaysAll Days264514
Využití dobrmanů během 2. světové války PDF Tisk Email
Napsal uživatel rt   
Sobota, 25 Únor 2012 09:56

 

Využití dobrmanů během 2. světové války

 

Vojenské nasazení psů začalo u U. S. Marine Corps v roce 1935 během středoamerické guerillové války. Psi byli většinou využíváni jako kurýři a poslové a měli za úkol varovat své spolubojovníky-vojáky před nepřítelem. Německé vojenské jednotky využívaly psů dokonce již během 1. světové války. Především tyto zkušenosti vedly tedy k masivnějšímu využívání a bojovému nasazení psů i v průběhu 2. světové války. Psi byli tehdy nasazováni nejen pro průzkum terénu, ale i jako poslové a zásobovači i jako příslušníci jednotek pěchoty. 

 

275_Coastguard_with_dobe 275_Okinawa_WWII_War_Dog_with_Soldier

 

 

Sídlem výcvikového střediska psích válečných jednotek US Marine Corps byl kemp LaJuene v Severní Carolině a nováčci zde začínali svůj výcvik k bojovým úkolům s hodností vojína; mimochodem, vojenští psi mohli svoji vojenskou hodností klidně převýšit své psovody a být jim tedy z vojenského hlediska nadřízenými ! Ve výcvikovém kempu LeJeune bylo tehdy vycvičeno celkem sedm psích vojenských čet.

 

ww2-002 ww2-010

 

Jako nejvhodnější plemeno k výcviku a ostrému bojovému nasazení byli tehdy pro jejich povahové vlastnosti armádou vybíráni především dobrmani, kteří tvořili zhruba 75% vycvičených psů. Zbytek, tedy zhruba 25%, pak tvořili němečtí ovčáci. Prostřednictvím neziskové organizace Dogs for Defense mohla americká veřejnost své dobrmany pro službu v US Marine Corps zapůjčit. Také americký dobrman klub dodal armádě mnoho válečných psů-veteránů.

 

ww2-012 ww2-007

 

Každý pes-voják prošel nejprve šestitýdenním výcvikem v poslušnosti. Po absolvování základního výcviku byli psi rozděleni do specializovaných skupin podle budoucího zaměření: průzkumníci, kurýři-poslové-zásobovači a pěchota. Průzkumníci byli v bojových operacích vysíláni jako první linie spolu se svými psovody k průzkumu terénu, detekci min a nástražných zařízení, průzkumu jeskyní a špatně přístupných míst a rekognoskaci umístění nepřátelských jednotek. Kurýři byli následně vysíláni do oblastí coby spojení s již dislokovanými jednotkami, plnili funkci zásobovačů jídlem, zbraněmi a věcmi denní potřeby i funkci doručovatelů pošty nebo rozkazů. Příslušníci pěších jednotek pak měli za úkol varovat své spolubojovníky před přítomností nepřítele.

 

ww2-008 ww2-003


K varování před přítomností nepřátelských japonských vojáků museli psi používat signálů, neboť v bojových podmínkách museli být vycvičeni tak, aby neštěkali, a neupozornili tak nepřítele na svou vlastní přítomnost. Takto speciálně vycvičení psi dokázali rozpoznat pach člověka na vzdálenost až 2 kilometry. Během celé války proto Japonci nedokázali zajmout ani zlikvidovat žádnou z těchto sedmi vojenských psích čet. Specializované jednotky byly během 2. sv. války v Pacifiku nasazeny v různých místech, především ale na Guamu, Okinawě a Guadalcanalu.

 

ww2-013 ww2-005

 

Po konci války v srpnu 1945 byly tyto psí bojové čety rozpuštěny. Mnoho z těchto psích válečných veteránů-hrdinů bylo opět přecvičeno a přeorientováno zpět na běžný civilní život a vrátili se ke svým původním majitelům, přičemž někteří ze psů zůstali na dožití u svých vojenských psovodů. Na seznamech amerických jednotek figuruje celkem 1047 dobrmanů-vojáků, z toho 465 dobrmanů bylo nasazeno přímo v bojových operacích, přičemž 25 dobrmanů položilo v průběhu služby během války v Pacifiku svůj život.

 

329_Marine_Devil_Dogs_WWII ww2-001

 

Zásluhou veterána 2.sv. války a člena pacifických psích válečných čet Dr. Williama W. Putneyho byl na americké námořní základně na Guamu vybudován při příležitosti 50. výročí osvobození ostrova památník psích veteránů-hrdinů. The Always Faithful Memorial je bronzovou sochou  ležícího dobrmana v životní velikosti, na kamenném podstavci, s vyrytými jmény všech 25 dobrmanů, kteří položili své životy při válečných operacích na Guamu v roce 1944. 

 

War_Dog_Memorial 290_war_dog_cemetery_pic_2

 

based on original article by Dana Prince

překlad: rt

Aktualizováno Úterý, 04 Leden 2022 15:09