Bobrava Dobermanns - FCI dobermann kennel (CZ)

Bobrava Dobermanns - FCI dobermann kennel (CZ)

ČeštinaEnglish

Bobrava - Odchovy

Kde cvičíme

Moravskoslezský dobrman klub

Federation Cynologique Internationale

International Dobermann Club

Dobermann Verein

Českomoravská kynologická unie

Český kynologický svaz

 
 
Novinky
Harras Haico - zákl. bonitace MSDK PDF Tisk Email
Napsal uživatel rt   
Středa, 01 Červen 2011 05:03

 

Harras Haico Alary Aslar absolvoval v sobotu 28.5.2011 v areálu Bedea Kroměříž základní bonitaci MSDK s kódem V1B.

 

Bonitaci bez prověření povahy psa figurantem považuji u plemene dobrman za naprosto nedostatečnou, ba jak je často na našich cvičištích na neustále zhoršujících se pracovních povahách vidět, je to pro chov dobrmanů přímo devastující a zničující. Jelikož dobrman není ani podle dosud platného standartu společenským plemenem, čemuž by zhruba odpovídala úroveň základní bonitace obou našich klubů (MSDK i DKČR), nýbrž plemenem podléhajícím pracovní zkoušce, pes ani fena, pokud neprokáže svoji povahu na figurantovi a během chovatelům a dalším zájemcům veřejně přístupné bonitace a před bonitační komisí, nemá žádné právo dál se množit, už z podstaty platného FCI standartu (použití: doprovodný, obranný a služební pes) a podle bonitačního řádu jeho tvůrce, německého DV. Harras Haico Alary Aslar bude mnou zařazen do chovu až v případě úspěšného splnění podmínek německé bonitace ZTP nebo naší výběrové bonitace a samozřejmě i po absolvování příslušných zdravotních testů a vyšetření (kompletní vyšetření srdce, štítné žlázy, očí, vWD).

Aktualizováno Úterý, 12 Červenec 2011 14:11
 
SV MSDK Kroměříž 2011 a bonitace dobrmanů PDF Tisk Email
Napsal uživatel rt   
Neděle, 29 Květen 2011 07:28

 

V sobotu 28.5.2011 se v areálu Bedea Kroměříž konala Speciální výstava dobrmanů MSDK "Dobermann Show 2011" s následnou bonitací, která se měla konat po skončení výstavy a soutěží.

S Harrasem jsme měli přihlášenou jak výstavu do třídy pracovní a soutěž v obranách o kombi vítěze MSDK, tak i následnou základní bonitaci, kvůli které především jsme vůbec do Kroměříže jeli.

Den pro nás bohužel nezačal příliš povzbudivě. Výstavu a tím vlastně i soutěž v obranách jsme pozdním příchodem zmeškali, neboť vstupním listem na obranu byl posudek z výstavy. Do vytrvalým deštěm zavlažovaného areálu Bedea jsme totiž dorazili až v průběhu přestávky mezi posuzováním černých psů a černých fen.

Samotný průběh výstavy byl tentokrát celkem pohodový, dobrý pocit kazil jen vytrvalý, místy i silný déšť. Pan rozhodčí Martin Gschwindl z Rakouska posuzoval pečlivě a podle mého názoru férově a korektně, BOBa nakonec získal velmi pěkný, temperamentní černý ocasatý pejsek, mám za to, že to byl Andy z Pampy. I když se zdál být od oka krapet přerostlý, svým sympatickým projevem v kruhu a velmi pěknou stavbou těla tento černý pes rozhodně zaujal.

Výsledky výstavy naleznete zde.

Po skončení výstavy následovaly soutěže. Do obranářské soutěže o Kombi vítěze MSDK byl kromě nás přihlášen pouze Harrasův zmeškaný konkurent z třídy pracovní, Bill z Lanštorfa. Soutěž v obranách nakonec nebyla hodnocena. I když vím, že Bill kouše za normálních okolností velmi slušně, nakonec již mimo soutěž předvedl celkem pěkný zákrok do statiky (alespoň co jsem měl možnost vidět z verandy...), na první dva pokusy vůbec nepochopil, že jde na obranu. Ani pro zkušeného psa a dobrého kousáče se srdíčkem, pokud jde po výstavě zpět na stejný plac a rovnou hned do kontroláku, navíc jako první pes v pořadí, to vůbec není lehká situace. Možná by stálo za to, aby se tvůrce pravidel Kombi soutěže (předpokládám zde výcvikářku MSDK MVDr. Glisníkovou) zamyslel nad pořadím požadovaných cviků i nad celkovou obtížností obrany, pokud by měla být tato soutěž na SV MSDK zachována. Nevím, jaký má výcvikářka MSDK přehled o úrovni výcviku a obranářských schopnostech běžných výstavních dobrmanů v disciplíně obrana, ale kontrolák na 60 kroků s pouštěčkou a následným přepadem s dvěma údery, druhou pouštěčkou a dohlídáním myslím pro drtivou většinu běžných výstavních dobrmanů nebo nezkušených mladých psů asi nebude to pravé ořechové... a ta hrstka psovodů se zkušenými a obranářsky ostřílenými psy jak vidět o účast v takové soutěži zájem nemá. Vždyť i podle názvu se má jednat o Dobrmanshow, tak proč ji neudělat tak, aby se pobavili a zakousali si i mladí psi a jejich majitelé, třeba i na vodítku a s vydrážděním figurantem? Nebo udělat vyštěkání a útěk například podle IPO-V, klidně i bez pouštěčky? To jsou pouze momentální a nehotové nápady, ale myslím, že by stály za zamyšlení.

 

Po skončení výstavy a soutěží se konala základní bonitace. Bonitační komisi tvořili hl. poradkyně chovu paní Pešková, rozhodčí pro povahu paní MVDr. Glisníková a její otec, předseda MSDK pan Růžička.

S Harrasem jsme nastoupili jako třetí v pořadí. Naše bonitace probíhala celkem standartně až na malý incident na úvazu u kolíku, kdy se Harras točil za zezadu přicházející paní Glisníkovou a celkem nešťastně si přitom nadvakrát omotal úvazové lanko (rozuměj: ocelovou strunu) okolo levé přední nohy. Náhlé chycení se do utažené ocelové struny mu přirozeně nebylo příliš milé, ale od paní rozhodčí se nechal bez problémů vyprostit a mohlo se dál pokračovat v naší slavné bonitaci. Zadání tzv. "odpadového" kódu V1B jsem, a vlastně ani dost dobře nevím proč, víceméně čekal již před samotnou bonitací. Na závěr jsem se ale z bonitační karty dozvěděl věci, které jsem o Harrasovi dosud sám ani netušil. Paní MVDr. Glisníková je totiž doslova psí psycholožka! Harras na paní Glisníkovou po průchodu skupinkou skočil a oběma předníma nohama se jí odrazil od břicha. Harras ale má podle posudku paní Glisníkové chování ve skupině nesmělé! Kdo nás s Harrasem alespoň trochu zná, nebo nás měl možnost potkat v Harrasově juniorském věku někde na výstavách, musí se posudku paní rozhodčí smát, až se za břicho popadá. Harras je již od nejútlejšího věku pes vůči cizím lidem možná trochu drzý, neotesaný, vlezlý, přespříliš přátelský, zvědavý, ale aby snad byl nějak nesmělý... inu Harras má snad všechny možné "špatné" vlastnosti normálních, neflegmatických a středně temperamentních dobrmanů, ale nesmělý, to tedy v žádném případě není... Samotnému je mi záhadou, jak k tomu závěru paní rozhodčí Glisníková vlastně došla, každopádně zde velmi výrazně ujela...  Pouhé ohlédnutí za rachtajícím kanystrem při průchodu skupinkou označila paní rozhodčí za dostatečně vyrovnané chování. Za zdrojem hluku, okolo něhož prochází, se neohlédne snad jen tupé, hluché nebo zfetované zvíře. Uklidňující prostředky Harrasovi nepodávám, naopak sám bych je někdy při výcviku potřeboval, hluchý a tupý rozhodně není, což i na bonitaci naprosto prokázal. Povahový kód 1B mi samotnému příliš nevadí, i když "áčko" by přirozeně bylo opticky lepší. S Harrasem totiž výhledově plánuji krýt především pro svoji vlastní potřebu a až v době, kdy na to nazraje čas. Pokud ale budu někdy bonitovat svoji fenu, na MSDK to po této zkušenosti nyní vůbec nevypadá, a to už jen z principu... a obyčejně bývám zásadový...

Aktualizováno Sobota, 11 Červen 2011 01:03
 
Harras Haico - FPr 2 a šampionát ČR PDF Tisk Email
Napsal uživatel rt   
Středa, 11 Květen 2011 06:09

 

V průběhu posledního výcvikového víkendu ve Vícenicích u Náměště n. Osl. složil Harras úspěšně zkoušku FPr 2. 

Od včerejšího dne je Harras Haico Alary Aslar také již oficiálním Českým šampionem !

Aktualizováno Úterý, 12 Červenec 2011 14:11
 
MVP Č. Budějovice (24.4.2011) PDF Tisk Email
Napsal uživatel rt   
Pondělí, 25 Duben 2011 13:48

 

Harras Haico Alary Aslar si v městě Budvaru vyběhal titul Šampiona ČR !

V neděli 24.4. ráno jsme si s Harrasem odskočili z tréninkového víkendu v Třebíči na Mezinárodní výstavu do Českých Budějovic.

Po výcvikově, ale především i cestovně náročném pátku a sobotě (pátek - obrany s V.Kunclem v Rokytnici n.R., sobota odpoledne - stopy v Třešti a  navečer poslušnost opět v Rokytnici n.R.) již Harras v neděli dopoledne sotva mžoural očičkama, což se nakonec ukázalo jako výstavně vcelku prospěšné.

Ve statice Harras pěkně a klidně stál a navíc i výborně běhal, a za tento výkon si právem odnesl v pracovní třídě ocenění V1, CAC a splnil tak podmínky pro udělení titulu Šampion krásy ČR

Navečer doma za titul dostal velké sušené vepřové ucho, ale soukromě mi pošeptal, že na výstavě v ČR ho už hned tak někdo neuvidí... při dobrém rozpoložení ale možná udělá světlou vyjímku buď na již přihlášené MVP v květnu v Litoměřicích, nebo na letošní klubovce MSDK v Kroměříži, kam stejně bude mít cestu kvůli bonitaci... 

 

Z výsledků MVP Č.Budějovice 24.4.2011
rozh. Otakar Vondrouš
 
Psi černí
Mezitřída
V1 CAC Noris Halit Paša
V2 Artemis Black Svem
 
Třída otevřená
V1 CAC Bob z Lanštorfa
V2 r.CAC Hitt Moravia Heart
VD Asafa Powell Ebony Queen
 
Třída pracovní
V1 CAC Harras Haico Alary Aslar
V2 Sylvester Halit Paša 
 
Třída šampionů
V1 CAC, CACIB, BOB Icon od Dvou lvů
 
Feny černé
Mezitřída
V1 CAC, r.CACIB Comtessa Donsa from 14th.Meridian
V2 r.CAC Aki Lady Ebony Queen
V3 Josslyn Joyce Alary Aslar
 
Třída otevřená
V1 CAC Ambrosia Halit Paša
V2 r.CAC Bealy Artep Moravia
V3 Corleona Lady di Brittasgang
 
Psi hnědí
Mezitřída
V1 CAC Achninn Aam Ebony Queen
  
Třída otevřená
V1 CAC, r.CACIB Fire Fox Extra Elite
  
Třída šampionů
V1 CAC El Cid Extra Elite
 
Feny hnědé
Mezitřída
V1 CAC, CACIB Fatima Extra Elite
 
Třída otevřená
V1 Desiderie Halit Paša
V2 Enigma Restless Heart
 
Aktualizováno Pondělí, 25 Duben 2011 15:19
 
ŠV a NVP Nitra (SK) PDF Tisk Email
Napsal uživatel rt   
Pondělí, 21 Březen 2011 10:27

 

Minulý víkend jsme s Harrasem strávili výstavně, na Slovensku v Nitře. A dosáhli jsme velmi pěkných výsledků!

V sobotu 19.3.2011 získal Harras Haico Alary Aslar ve třídě pracovní na Speciální výstavě dobrmanů DKSR pořadí V2, res.CAC, navíc s velmi hezkým posudkem! Rozhodčím byla paní Erika Szokol z Maďarska.  Vítězem tř. pracovní se stal Jastin Abba-Sonia.

Ve třídě otevřené získal Dirk-Swanko de la Villa de Channes též pořadí V2, res.CAC.

  

Aby toho nebylo málo, hned na druhý den - v neděli ráno - jsme si s Harrasem u paní rozhodčí Gabriely Ridarčíkové (SK) na NVP vyběhali pořadí V1, CAC ! 

Též s krásným posudkem, což mne od specialistů na dobrmany, jako jsou paní Szokol i paní Ridarčíková, těší dvojnásob!

Náš parťák Dirk v neděli v otevřené třídě obdržel též V1, CAC.

Takže na nastávajícím kousacím víkendu ve Vícenicích určitě bude co slavit ! A Jarda K. prý vezme spišskou borovičku, aby ta oslava byla co nejvíce stylová! To zas bude na... v alejích!

Aktualizováno Pondělí, 21 Březen 2011 11:02
 
<< Začátek < Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 Další > Konec >>

Strana 7 z 8